Genel

Diş Çekimi

Diş Beyazlatma.

Diş çekimi, diş hekimliği tarafından sıkça uygulanan bir işlem olarak karşımıza çıkar. Ağız içindeki bir dişin çıkarılması anlamına gelen diş çekiminin oldukça titiz bir sürecini beraberinde getirdiği biliniyor. Diş çekimi, birçok nedenle yapılır. Bu kritik işlem öncesinde dikkat edilmesi gereken birkaç önemli aşamadan oluşur. Peki, diş çekimi nedir; neden yapılır? İşte bu sorulara dair merak edilen ayrıntıların tamamı!

Diş Çekimi Nedir?

Diş çekimi, bir dişin kökü ve bağlı olduğu dokuların cerrahi bir müdahale ile çıkarılması işlemine denir. Özellikle dişin çürümesi, enfeksiyon, diş eti problemleri veya diş düzeltilmesi amacıyla uygulanan bir işlemdir. Diş çekimi işlemi, diş hekimleri tarafından yapılabilen; uzmanlık gerektiren bir işlem olduğundan bu tarz işlemler mutlaka alanında uzmanlar tarafından yapılmak durumundadır.

Diş Neden Çekilir?

Birçok farklı nedene bağlı olarak diş çekiminin yapıldığı biliniyor. Burada diş çekiminin nedenlerine dair bilgi sahibi olmak, olası diş kaygının önüne geçer. İşte dişlerin çekilmesinin gerekli olduğu durumlar;

 • Dişin çürümesi
 • Diş eti hatalıkları
 • Dişlerin sıkışması
 • Kırık dişlerin varlığı
 • Ortodontik nedenler
 • Ağrı ve iltihapların varlığı

İleri derecede çürümüş bir diş, genellikle onarılamayacak kadar hasar gördüğünde çekilmek durumunda kalır. Diş eti enfeksiyonları, dişin çekilmesine neden olur. Unutmamak gerekir ki diş eti enfeksiyonları tedavi edilmediğinde dişin köküne ulaşır. Bu da diş kaybını tetikler.

Dişlerin düzensiz dizilimi bazen sıkışmalara neden olur. Böyle bir durumda, sıkışmış dişler çekilerek diş yapısının düzeltilmesi sürecine destek olunur. Burada profesyonel bir hizmet almak olmazsa olmaz bir kural olarak karşımıza çıkar. Kırık veya kırılmış dişler bazen onarılamaz durumdadır. Böyle durumlarda dişlerin çekilmesi gerekir.

Bazı ortodontik tedaviler, diş çekimi gerektirebiliyor. Ortodontik tedavilerde yapılan diş çekimi işlemi, dişlerin düzeltilmesi mümkün kılar. Yine bu işlem; doğru bir çene hizalaması sağlamak için yapılır. Ağrı veya iltihaplı bir diş, hastaya rahatsızlık veriyorsa çekilmesi gerekir. Çünkü dişteki iltihap durumu sonraki durumlarda dişin kaybına kadar gidebilir.

Diş Çekimi Öncesi

Diş çekimi öncesinde dikkate almanız gereken bazı faktörler vardır. Bu faktörlere dikkat ediyor olmak; olası olumsuz durumların engellenmesinde elinizi güçlendirir. İşte çekimi öncesi sürece dair dikkat edilmesi gereken aşamalar;

 • Randevu alma
 • Danışma
 • Sağlık geçmişi
 • İlaçların kullanımı
 • Çekimi sonrası süreç

Diş çekimi öncesinde randevu almak, kritik bir aşamadır. İlk önce diş hekiminizle bir randevu ayarlamalısınız. Diş çekimi öncesi, diş hekiminiz size yapılacak işlem hakkında bilgi verecektir. Yine çekim işleminin olası riskleri ve sonuçlarına dair bilginiz olur. Diş hekiminize sağlık geçmişinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde aktarmanız kritik bir öneme sahiptir. Çünkü bu, işlem sırasında karşılaşabileceğiniz olası komplikasyonları önlemeye destek olur.

Eğer düzenli ilaç kullanıyorsanız veya herhangi bir alerjiniz varsa, diş hekiminizi bilgilendirmenizde fayda vardır. Çünkü bazı ilaçlar diş çekimi sonrası kanamayı etkiler. Dolayısıyla ilaç kullanımına dair bilgileri diş hekiminizle paylaşmanızda fayda vardır. Diş çekimi sonrası nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında diş hekiminizden bilgi almanız; çekim sonrası süreci daha konforlu bir şekilde atlatmanıza deste olur. Burada ağrı kesiciler veya antibiyotikler gibi ilaçlar hakkında bilgi sahibi de olabilirsiniz.

Diş çekimi işlemi kimi zaman kaçınılmaz bir işlem olarak karşımıza çıkar. Burada diş hekiminizin önerilerini dikkate almanız sayesinde işlem sonrası oluşabilecek komplikasyonları en aza indirmeniz mümkün olur. Bir de diş çekimi sonrası iyi bir bakım ve düzenli diş kontrolleri, ağız sağlığınızı korumanıza olanak tanır. Dolayısıyla diş çekiminin öncesi sürece dikkat ediyor olmak; beraberinde önemli kazanımları getirir.

Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

Diş çekimi, bir dişin cerrahi veya basit bir prosedürle ağızdan çıkarılması işlemi olarak tanımlanır. Diş hekimleri, dişin durumuna ve hastanın ihtiyacına göre farklı teknikler kullanarak, bu işlemi başarılı bir şekilde tamamlar. İşte diş çekiminin en kritik aşamaları:

 • Muayene
 • Radyografi
 • Anestezi yapılması
 • Çekim işleminin yapılması
 • Diş yarasının kapatılması

Diş hekimi, çekim yapılacak dişi inceleyerek, radyografi (röntgen) görüntüleri kullanarak dişin pozisyonunu ve kök yapısını değerlendirir. Diş çekimi sırasında ağrı ve rahatsızlığı önlemek için lokal anestezi uygulanır. Bu, diş eti ve çevresini uyuşturarak hasta için daha rahat bir deneyim sağlar.

Diş hekimi, dişi diş eti ve kemikten dikkatlice çıkarır. Bazı durumlarda, dişin bölünmesi veya kesilmesi gerekir. Dişin çekilmesi sonrasında, çekim yarasını kapatmak için dikişler atılır. Bu işlem, diş çekiminin yöntemine, türüne ve dişin konumuna bağlı olarak değişiklik gösterir.

Diş Çekimi Sonrası

Diş çekimi sonrası, dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Çünkü diş çekimi sonrası süreçte olası sorunların önüne geçmek için farklı kriterlere dikkat etmek şarttır. İşte diş çekimi sonrası süreçte dikkat edilmesi gerekenler;

 • Ağız hijyenine dikkat edin
 • Diş hekiminin tavsiyelerine uyun
 • İlk birkaç gün yediklerinize dikkat edin
 • Soğuk paketlerle dişteki şişliği azaltabilirsiniz

Diş çekimi sonrası ağız hijyenine dikkat edilmesi olmazsa olmaz bir kuraldır. Diş çekim bölgesini temizlemek için doktorunuzun önerdiği solüsyonları kullanmanız burada işe harar çözümleri beraberinde getirir. Diş çekimi sonrası ağrı ve şişlik normaldir. Doktorunuzun reçete ettiği veya önerdiği ağrı kesicileri düzenli olarak kullanmaya dikkat etmeniz gerekir.

Özellikle ilk birkaç günlük süre içerisinde yediklerinize dikkat etmeniz gerekir. Yumuşak gıdalar tüketmek, diş çekimi sonrası ilk birkaç gün için önerilir. Sıcak ve baharatlı gıdalardan kaçınmak da bu aşamada olmazsa olmaz bir kural olarak karşımıza çıkar. Bu arada soğuk paketler kullanarak şişliği azaltabilirsiniz. Ancak, bu paketleri doğrudan cilde temas etmeden kullanmanızda fayda vardır.

Diş Çekimi Sonrası İyileşme

Diş çekimi sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Burada farklı kriterlere dikkat ediyor olmak; diş çekimi sonrasındaki iyileşme sürecinin daha konforlu atlatılmasını mümkün kılar. İşte diş çekimi sonrası iyileşme döneminde dikkat edilecekler;

 • Diş hekiminizin verdiği talimatları eksiksiz bir şekilde uygulayın.
 • Diş çekimi sonrası dinlenmek ve ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmak önemlidir.
 • Sigara içmek ve alkol tüketmek iyileşmeyi geciktirebilir. Bu maddelerden uzak durun.
 • İyileşme sürecinde herhangi bir sorun yaşarsanız veya beklenmeyen komplikasyonlar oluşursa, hemen diş hekiminize başvurun.

Elbette ki diş çekimi sonrası iyileşme süreci her birey için farklı olabilir. Yine de sıraladığımız yönergeleri takip ederek, sağlığınızı en iyi şekilde koruyabilirsiniz. Herhangi bir endişeniz veya sorunuz varsa, doktorunuzla iletişime geçmek her zaman en iyisi olacaktır.

Sonuç

Diş çekimi, bazen kaçınılmaz bir işlem olarak karşımıza çıkar. Her şeyden önce diş sağlığını korumak için önemlidir. Burada hekiminizin önerilerine uyarak, bu işlem sonrası sağlıklı bir gülümsemeye kavuşabilirsiniz. Düzenli diş bakımı ve periyodik diş kontrolleri, diş çekimini önlemek için etkili yollar arasında yer alır.

Sıkça Sorulan Sorular

Diş Çekimi Sonrası Ağrı Olur Mu?

Diş çekimi sonrası ağrı olabilir. Ağrı durumu işlem sonrası birkaç saat ila birkaç gün sürebilir. Ağrı, diş çekiminin durumuna ve kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Diş Çekimi Sonrası Ne Zaman Yemek Yenmelidir?

Diş çekimi sonrası yemek yeme, ağrının hafiflemesini beklemekle ilgilidir. Genellikle işlem sonrası ilk birkaç saatte yemek yemek önerilmez. Ancak ağrı ve şişlik azaldığında, yumuşak ve soğuk yiyecekler tüketmeye başlayabilirsiniz.

Azı Dişi Çekimi Nasıl Yapılır?

Azı dişi çekimi, genellikle lokal anestezi altında yapılır. Diş hekimi önce dişi gevşetir, ardından dişi çıkarır. İşlem sırasında minimal rahatsızlık hissedebilirsiniz. Ancak çekim işlemi sırasında ağrı hissetmemelisiniz.

Diş Çekimi

Diş çekimi, diş hekimliği tarafından sıkça uygulanan bir işlem olarak karşımıza çıkar. Ağız içindeki bir dişin çıkarılması anlamına gelen diş

Devamını Oku

Bize Yazın

Bize Ulaşın

Adres: Zafer mahallesi gazi caddesi no:122/5 İlkadım Samsun

Phone: 0 362 432 11 55
Email: [email protected]

7/24 Online destek

DJ Redmi
DJ Redmi
2022-12-19
Aldığım en iyi hizmet gayet güler yüzlü ve her konuda yardımcı olmaya çalışan bir klinik istediğim saatte arayıp aklıma takılan herşeyi sorabiliyorum tedavim gayet rahat ve başarılı şekilde profesyonel şekilde hallettiler kesinlikle ve şiddetle tavsiye ediyorum Nazan hocama ayriyetten çok teşekkür ediyorum
Berk Sancar
Berk Sancar
2022-12-19
Kaygılarımı yenmem de yardımcı olduğu için Nazan hocama teşekkür ederim. Tedaviden ve güler yüzünden çok memnun kaldım. Herkese tavsiye ederim.
Yavuzhan Yavuz
Yavuzhan Yavuz
2022-11-12
ağrıdan uyuyamadığım geceler artık geride kaldı ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim nazan hocam ☺️
Mert Kurt
Mert Kurt
2022-10-30
Gülümsemesi yaptığı en güzel tedavidir Nazan Hocamın
Gülin Mutlu
Gülin Mutlu
2022-10-28
Nazan hanım işinde çok iyi bir hekim. İşlemler hakkında verdiği bilgiler ve hastalarına olan ilgisi harika. Tedavi sürecimiz boyunca bir an bile pişman olmadık. Her şey için çok teşekkürler Nazan Hanım.
Emine Fıçıcı
Emine Fıçıcı
2022-10-28
Nazan Hanım işini gerçekten severek ve özenle yapan bir doktor. Kalitesini ve bilgisini daha ilk gördüğünüz an anlıyorsunuz. İlgisi, güler yüzü ve titizliğiyle çok başarılı işler çıkarıyor. Memnun kalmamak mümkün değil. Teşekkürler Nazan Hanım.
Gülin Esen
Gülin Esen
2022-10-28
Gerek işine gösterdiği özveri gerekse ilk andan beri eksik etmediği gülümsemesi ve kibarlığı sayesinde tüm endişelerim bir anda uçtu:) Gözüm kapalı güvenebileceğim bir hekim kendisi, tekrardan çok teşekkür ederim Nazan Hanım
can doymaz
can doymaz
2022-10-28
Kanal tedavisi için gittim. Muazzam ilgisi ve tedavi konusundaki tatmin edici başarısı sebebiyle çok memnun kaldım. Sanki kendi dişimden daha sağlam oldu. Ellerinize sağlık Nazan Hanım.
Şerife yeşilyurt
Şerife yeşilyurt
2022-10-28
İşinin ehli harika bir hekim. Aşırı ilgili çok memnun kaldım.

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edin !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir